top of page
Search

Zdravi zubići su nasmejani zubići

U ponedeljak, 25.11.2019. u prostorijama našeg vrtića održano je predavanje na temu prevencije zuba kod dece od strane doktorke stomatologije Danijele Jakšić Gvozdić.


Karijes ranog detinjstva


Karijes u ranom detinjstvu (KRD) ima epitet najčešćeg infektivnog i hroničnog pedijatrijskog oboljenja, koje podrazumeva prisustvo karijesa na bilo kom mlečnom zubu kod dece starosti do šest godina, a nastaje kompleksnim procesom, koji uključuje transmisiju infektivnih bakterija, navike u ishrani i oralnu higijenu. Često nastaje kao posledica produženog dojenja ili učestalog konzumiranja zaslađenih napitaka putem flašice.


Ovo oboljenje je često praćeno komplikacijama i može izazvati jak bol, koji remeti svakodnevne aktivnosti deteta, ishranu i spavanje. Takođe, utiče na rast i razvoj dece.


Uloga profesionalaca i roditelja u prenošenju znanja, o veštinama i navikama u održavanju oralne higijene, neophodna je mera u cilju očuvanja oralnog zdravlja dece.

Primena preventivnih strategija predstavlja jedini adekvatan i finansijski isplativ pristup za očuvanje i unapređenje oralnog zdravlja dece, a pomocija oralnog zdravlja treba da bude deo strategija za zdrav život.


Tendencija povećanja broja obolele dece od KRD-a je upozoravajuća činjenica, bez obzira na to što je poznato da je karijes oboljenje koje se može sprečiti I to veoma jednostavnim i jeftinim metodama koje se mogu primeniti na nivou porodice, gde se stiču prva znanja i navike u održavanju oralne higijene.


Uloga porodice u prevenciji KRD-a

Dobra oralna higijena i upotreba pasti sa fluoridima najvažniji su faktori prevencije karijesa. Deca starosti do 8 godina nisu sposobna da peru zube samostalno, zbog čega je kvalitetna oralna higijena odgovornost roditelja. Upotreba adaptiranih pasti sa niskim koncentracijama fluorida (do 500 ppm) u maloj količini (veličina ‘zrna graška’), preporuka je Evropske akademije za dečju stomatologiju (EADS). Znanje o faktorima rizika i prevenciji KRD-a veoma je važno za roditelje, a stiče se u toku prve posete stomatologu.





Prevencija bolesti

Prevencija KRD-a započinje podizanjem svesti populacije o značaju oralnog zdravlja. Ona se sprovodi za vreme prenatalnog, perinatalnog i nastavlja se na postnatalni period majke i odojčeta u kontekstu porodice i predškolskih programa. Obzirom na to da postoje dokazi o vertikalnoj transmisiji kariogenih bakterija, prvenstveno sa majke na dete, uključivanje trudnih žena u skrining preglede i sanaciju zuba, edukacije u vezi sa oralnom higijenom i ishranom, kao i davanje saveta o primeni pasti sa fluoridima, strategije su koje mogu značajno da pomognu u prevenciji i usporavanju razvoja bolesti.


Lokalni fluoridi

Fluoridi za lokalnu primenu su veoma efikasni u prevenciji karijesa. Naučni dokazi potvrdjuju da lakovi sa fluoridima značajno redukuju karijes i u mlečnoj i u stalnoj denticiji. U populaciji sa visokim rizikom preporučuju se četiri aplikacije laka, u periodu između 9. i 24. meseca života.


Zubne paste sa fluoridima

Vodiči preporučuju primenu pasti sa fluoridima veličine ‘zrna graška' dva puta dnevno kod dece u uzrastu od 3-6 godina starosti uz asistenciju roditelja, a kod odojčadi primenu paste veličine ‘zrna pirinča’, naročito kod dece sa visokim rizikom za karijes.


Zalivači fisura

Zalivači kao preventivna mera su indikovani za primenu na griznim površinama zuba u cilju zaštite jamica i fisura od pojave karijesa. Postoji preporuka na osnovu nekih istraživanja za upotrebu ove metode kod sve dece koja su u visokom karijes riziku i na stalnim i na mlečnim molarima.


Uloga profesionalaca u prevenciji KRD-a

Uloga stomatologa se ogleda prvenstveno u informisanju roditelja/staratelja o značaju mlečne denticije, etiologoji i prevenciji KRD-a, kao i značaju brige o sopstvenom oralnom zdravlju. Uključivanje profesionalnog osoblja u savetovališta i edukativne programe za roditelje, omogućava prenošenje znanja o merama koje treba sprovoditi da bi se eliminisali faktori rizika za razvoj ove bolesti. Davanje saveta o primeni fluorida za kućnu upotrebu i sprovođenje profilaktičkih mera u stomatološkoj ordinaciji uz praćenje savremenih vodiča, takođe su važne mere prevencije karijesa ranog detinjstva. AADS (Američka akademija za dečju stomatologiju) je dala preporuku da se prva procena rizika za karijes kod dece obavi najranije u 6. mesecu života.

Smernice za prevenciju KRD-a AADS je definisala karijes „kao najčešće hronično oboljenje koje nastaje kao posledica disbalansa između multiplih faktora rizika i protektivnih faktora u određenom vremenskom periodu. U cilju smanjenja rizika za razvoj KRD-a, AADS je preporučila profesionalne i individualne mere prevencije:


1. redukovanje količine mutantnog streptokoka kod roditelja/bliskih rođaka u cilju smanjenja transmisije kariogenih bakterija;

2. minimiziranje aktivnosti koje podrazumevaju „deljenje pljuvačke“ u cilju smanjenja transmisije kariogenih bakterija;

3. implementiranje mera oralne higijene odmah po izbijanju prvih mlečnih zuba. Pranje zuba deci treba da obavljaju roditelji dva puta dnevno, primenom mekane četkice čija je dimenzija prilagođena uzrastu. Kod dece koja imaju umeren ili visok rizik za karijes starosti do dve godine treba upotrebljavati količinu paste koja odgovara premazu, a kod dece uzrasta od 2-5 godina količinu koja odgovara veličini ‘zrna graška’;

4. obaviti prvi stomatološki pregled u periodu do 6 meseci posle nicanja prvog zuba ili najkasnije u 12. mesecu života, da bi se izvršila procena rizika za karijes i obezbedila edukacija roditelja uključivanjem ranih mera prevencije oralnog oboljenja;

5. izbegavanje učestalog konzumiranja tečne i/ili čvrste hrane koja sadrži šećere; naročito:

−izbegavati davanje napitaka koji sadrže šećer (zaslađeni sokovi, čaj, mleko) putem bebine flašice,

−izbegavati uspavljivanje odojčadi u krevetu sa flašicom zaslađenog mleka ili drugih zaslađenih napitaka,

−izbegavati ‘dojenje na zahtev’ posle nicanja prvih mlečnih zuba i davanje drugih ugljenih hidrata,

−roditelji bi trebalo da podstiču decu da piju iz čaše posle navršene prve godine života. Decu treba odviknuti od korišćenja flašice u periodu od 12 do 18 meseci života

−sarađivati sa svim medicinskim osobljem u cilju sveobuhvatnog sprovođenja skrining pregleda, savetovanja i preventivnih mera kod odojčadi i male dece.



Danijela Jakšić Gvozdić

,,Omega Dental Lux"



 
 
 

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
Post: Blog2_Post
bottom of page